Mam Gen Wolności

Jesteśmy twórcami programu społecznego, którego ideę oddaje hasło główne projektu: „Wolność mam w Genach”. Inspiracją dla programu było towarzyszące nam głębokie przekonanie, że oprócz koloru oczu i nie zawsze korzystnych cechach charakteru jako Polacy z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie coś niezwykle cennego, szczególnego, wyjątkowego na tle innych narodowości. Zamiast jednak opisywać nasz „gen wolności” jako charakterystyczny konglomerat siły walki o własną tożsamość, śmiałość, przebojowość, energiczność czy hart ducha postanowiliśmy opowiedzieć o nim w nieco inny sposób…

Celem kampanii jest budowanie nowoczesnego poczucia patriotyzmu i promocja, w nawiązaniu do bogatej historii Polski, aktywnych postaw Polaków. Program nie opiera się jednak na prostym wskazaniu kluczowych momentów naszej historii, próbie ich jednoznacznej oceny. W założeniu stanowić ma przeciwwagę dla jednoznacznych klasyfikacji i ocen moralnych czy etycznych. „Gen wolności” to antidotum dla tego typu postaw, budujące prawdziwe poczucie wspólnoty i pozytywny obraz nas samych.

Kampania Gen Wolności jest projektem wieloletnim, na który składają się m.in. cykl spotkań i wydarzeń organizowanych w Polsce i zagranicą, publikacja materiałów edukacyjnych i organizacja różnorodnych akcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Publikacje


11 rzeczy, które warto wiedzieć o 11.11

Zaprojektowana i wydana przez nas publikacja została stworzona w celu upamiętnienia obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydenci Polski 1922-2012

Niestandardowa forma opracowanego przez nas gadżetu edukacyjnego miała zachęcić uczniów do zapoznania się z sylwetkami wszystkich polskich prezydentów. To z kolei prowadzić miało do wzrostu zainteresowania sytuacją polityczną w kraju, w momencie, w którym kolejnym prezydentom przyszło sprawować tę funkcję.

Order Virtuti Militari

Publikacja edukacyjna składała się z książeczki i zakładki magnetycznej, zamkniętych w pudełku. Książeczka jest przystępnym kompendium wiedzy uzupełnionym bogatym materiałem zdjęciowym. Zakładka magnetyczna swoim kształtem i grafiką w bezpośredni sposób nawiązuje zaś do orderu Virtuti Militari.

Radio Wolna Europa w drodze do wolności

Zbiór najważniejszych informacji dotyczących funkcjonowania Radia Wolna Europa, jej legendarnych pracowników wzbogacony szeregiem ciekawostek z codziennego życia rozgłośni. Uzupełnienie projektu stanowi płyta z kluczowymi audycjami RWE, zarówno tymi politycznymi, jak i rozrywkowymi, kpiącymi z absurdów życia codzienne

Muzyczna podróż przez historię z Piotrem Metzem

Muzyczna podróż do czasów PRL i narodzin III RP zawierająca kultowe nagrania radiowe oraz opowieści o polskiej drodze do wolności. Autorem książki pt. „Kocham wolność, czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen” jest dziennikarz radiowy Piotr Metz.

Mapa gwar i dialektów polskich

Co to gwara, a co to jest dialekt? Ile rozróżniamy głównych dialektów w Polsce? Jakie są między nimi różnice? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w publikacji "Mapa gwar i dialektów polskich" powstałej w ramach obchodów Roku Kolberga 2014. A wy wiecie jak woła się na psa np. w Wielkopolsce, a jak na Lubelszczyźnie?

Woodstock 2013 i 2014

Kampania Gen Wolności to również działania w terenie. Podczas Woodstocku w strefie NGO w czarno-czerwonym namiocie dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy fotobudkę, gadżety oraz wielką plenerową grę edukacyjną, w której można było wygrać m.in. publikacje kampanii Gen Wolności.